top of page

פורום משפחות פדויי השבי הנאצי, המייצג את ראשוני המתנדבים הארצישראליים לצבא הבריטי בימי מלחמת העולם השניה שהתגייסו לחיל החפרים, יחידת הסווארים, חילות ההנדסה הקשר התובלה והאויר, ונפלו בשבי הנאצי בקרבות ביוון בקלמטה 29.4.1941 ובכרתים ב 1.6.1941. שם לעצמו למטרה לקדם את הנצחת זכרם, והנחלת פועלם ותרומתם למאבק בנאצים ובהקמת המדינה, של ראשוני המתנדבים הארצישראליים לצבא הבריטי בימי מלחמת העולם השנייה, שהתגייסו לחיל החפרים, יחידת הסוורים, חילות ההנדסה, הקשר, התובלה והאוויר, אשר 1500 מהם נפלו בשבי הנאצי בקרבות ביוון בקלמטה 29.4.1941 ובכרתים ב 1.6.1941, בעקבות פקודת הכניעה של מפקד הכוחות הבריטיים במקום.


אם ידוע לכם/ן על סב/דוד/קרוב שיתכן והיה בשבי הנאצים במלחה"ע השנייה, אנא פנו אלינו

אודות הפורום

הקמת הפורום

פורום משפחות פדויי השבי-לוחמי חיל החפרים הוקם ב 29.4.13  על ידי טליה קליינר-דייגי נכדתו של אברהם דייגי בעקבות קושי למצוא מידע על סבה בארץ.

את החיפוש החלה טליה בהקמת קבוצת פייסבוק, ביחד עם קומץ משפחות נוספות, כשמטרתה הייתה שיתוף תמונות מסמכים וזיכרונות, דרכם קיוותה תוכל ללמוד מידע נוסף אודות סבה ותקופת שביו. עד מהרה הצטרפו ליוזמה עוד ועוד משפחות פדויי שבי אשר הביעו גם הם את רצונם להשלים ידע אישי חסר אודות הוריהם, וסייעו בכך לייצ לראושנה מזה 70 שנה גישה לחומרים שנשארו בידי בני משפחות השבויים (חומרים שארכיונים ומוזיאונים בישראל לא מצאו בהם עניין לאורך השנים), ולתקן את העוול ההיסטורי הזועק של מחיקתם מנרטיב הלוחם היהודי הציוני במלחמת העולם השנייה על ידי הנצחה אימוץ מורשתם והטמעתם בתיעוד היסטורי לסוגיו בארגונים שונים בארץ ובחו"ל. 

 

כל פעילות פורום המשפחות, כולל הקמת אתר זה, נעשית בהתנדבות מלאה, ובהערכה גדולה לאבותינו וסבינו, שכתבו בזיעת אפם ובדם חייהם את פרשת השבי הגדולה ביותר בתולדות העם היהודי היושב בציון.

 

בכדי לקדם את מטרותיו, החל פורום המשפחות ליזום אירועים שונים, בשיתוף עם ארגונים שונים, וביניהם:

בנוסף פורום המשפחות אחראי בין היתר לעידוד תחקירים עיתונאיים בערוצי תקשורת שונים (ערוץ 10, ערוץ 2, ערוץ 1, הארץ, במחנה, הזמן הירוק ועוד) וכן מקיים קשרים עם ארגונים כגון משרד הביטחון, יד ושם, משרד החינוך ועוד מתוך מטרה לעודד עשייה בתחום גם במוסדות אלו. 

מתוך 1500 פדויי שבי אותרו עד היום על ידי חברי הפורום משפחותיהם של כ 320 שבויים בלבד בארץ ובחו"ל. כל החומרים (תמונות ווידאו) המוצגים באתר הם חומרים שנמסרו לנו העתקים שלהם על ידי בני המשפחות, או כאלו שצילומם נעשה בידיעת המצולמים, או כאלו שלוקטו מתוך קבוצת הפייסבוק המשמש עד היום כיסוד לפורום המשפחות. המידע שהתקבל אצלנו מבני המשפחות נמסר בחלקו באופן לא שלם ולא מלא (ללא שמות החיילים המצולמים בתמונות, ללא ציון שנת הצילום ומיקומו וללא קרדיט מתאים לצלמים). את כל הידוע לנו פרשנו בפניכם באתר זה.

פורום המשפחות ממשיך עד היום להיות התארגנות חברתית התנדבותית עצמאית, לא פורמלית  - או במילים אחרות איננו עמותה. אין ברשותנו ארכיון, איננו מתוקצבים על ידי מוסדות ממשלתיים או על ידי חברי הפורום בתשלומים קבועים ואולי חשוב יותר מכל – איננו שלוחה או סניף של אף מוזיאון או משרד בישראל או בעולם.

לפורום המשפחות צוות היגוי שמתחלף מעת לעת ומנסה לעשות את הטוב ביותר למען קידום הנצחתם של פדויי השבי הנאצי לוחמי חיל החפרים, יחידת תפעול הנמלים, חיות ההנדסה, הקשר התובלה והאוויר. פורום המשפחות ממשיך לנסות באמצעים העומדים לרשותו כארגון נטול תקציבים לקשר בין  משפחות פדויי השבי לבין מוסדות, ארגונים ומשפחות פדויי שבי אחרות שיש ברשותם מידע על השבויים, להרחיב את הידע ההיסטורי והידע האישי על פרשה נעלמה זו. 

מטרות הפורום

חברי ועדת ההיגוי -פורום משפחות פדויי השבי

טליה קליינר דייגי

 נשואה ואם לשניים, תושבת קרית ביאליק, עובדת באבטחת איכות בתעשיית המכשור הרפואי, נכדתו של השבוי אברהם דייגי, ששירת בחיל החפרים פלוגה 602. מקימת ומובילת פורום המשפחות: "המחשבה שסבא שלי היה גאה במה שעשה ועבר, אבל ידע שהחברה סביבו התביישה בזה, מכעיסה אותי עד היום. הצלחנו, פורום המשפחות, לייצר שינוי באופן בו אנו זוכרים כחברה את פיסת ההיסטוריה שהם יצרו כאן. כל פיסת מידע חדשה שאנו מגלים, מרגישה כמו חיבוק מסבא"

אורי אביגור

מנהלן במקצועו, תושב קרית מוצקין, אב וסב, בנו של השבוי אהרון וייגרייזר מחיל החפרים. אוֹרי פועל לקידום ההנצחה מיומו הראשון של פורום המשפחות, על מנת שפרשיית החיילים השבויים תהיה ידועה ברבים: "למענם, נפעל להנצחתם בכל מקום שצריך, ונמשיך לראות תנופה והצלחות".  

יוסי סולומין

מקיבוץ שער העמקים, אב וסב, מורה דרך בארץ ובחו"ל, בנו של השבוי בן ציון סולומין מחיל החפרים פלוגה 606, שחי עד גיל 102.5 ואף זכה לקחת חלק בפעילות פורום המשפחות. יוזם ומפיק רבים מארועי פורום המשפחות ואיש קשר לחיל ההנדסה, מוזיאון הלוחם היהודי וקק"ל: "שואף להנחיל לציבור את סיפורם הבלתי ידוע של החפרים".

אורנה רון

אמנית טלאים, פנסיונרית של צה"ל, תושבת כוכב יאיר, אם וסבתא, בתו של השבוי ישראל גלזר מחיל האתתים (Signals), עוסקת במיסוד הקשר עם "צוות", איתור משפחות, איסוף תיעוד ממשפחות ויצירת קשרים לטקסי אזכרה משותפים: "חשוב לי לחקור את דרכו של אבי בצבא הבריטי ולפעול להכרה בחלקם של השבויים בהיסטוריה של מדינת ישראל"

גילה וילצ'ינסקי

גמלאית משרד החינוך ומרצה בתחום ההיסטוריה והספרות, אם וסבתא, בתו של השבוי משה צבי גרינבלום מחיל החפרים, פועלת במסגרת הפורום להנחלת סיפורם של השבויים לדורות הבאים, באמצעות מערכת החינוך: "אני פועלת למילוי צוואתו של אבי, שלא להישכח, ולתיקון העוול ההיסטורי שנעשה להם".

חנה בית הלחמי

יועצת אסטרטגית, אשת תקשורת-סייבר ומרצה, תושבת השרון, אם לשניים, בתו של השבוי בנימין בית הלחמי מחיל התובלה, עוסקת במסגרת הפורום בתקשורת ועריכת תוכן שיווקי: "מעורבת בהשבת סיפור השבויים לנרטיב הציוני המרכזי, מאז שהתוודעתי לפני כעשור על השפעת השבי והשתקתו על המעגלים המשפחתיים, והחלתי לחקור ולכתוב על כך".

יובל נמליך

עורך דין תושב השרון, נכדו של השבוי יהושע גפני מחיל החפרים, שותף למפגשי החשיבה וההערכות האסטרטגית של ועדת ההיגוי: "אני פועל מתוך רצון להנציח את הפרשה וגם להבין מקרוב את המאורעות שעבר סבי".

תמר ליפשיץ

נשואה ואם לשני בנים ממושב צופר שבערבה. ארכיונאית, עורכת מדיה ומתעדת בנשמה. נכדנית השבוי שמואל מוטיוק מחיל החפרים, שהיה אחיו של סבה: "העציב אותי מאוד, שמעולם לא שמעתי על הפרשה ועל הקשר המשפחתי שלי אליה, והחלטתי לתרום את חלקי להחזרת הפרשה להיסטוריה הכתובה והמונצחת של עם ישראל"

מירי עתי מליניאק

גמלאית, מנהלת בית חולים לשעבר, בתו של השבוי זרח מליניאק מחיל החפרים (אחותו של מיכה). עוסקת בנושא מזה כעשור, עת פעלה להכרה בשבויים כפדויי שבי תחת חוק פדויי השבי, המזכה את המעט שנותרו אז בחיים בגמלה חודשית: "חלקם במאבק להקמת המדינה ראוי להכרה ככל פדויי השבי במדינת ישראל".

מיכאל (מיכה) מליניאק

בנו של השבוי זרח מליניאק מחיל החפרים ואחיה של מירי עתי מליניאק, שותפה למאבק מול משרד הבטחון להכרה בשבויים במסגרת חוק פדויי השבי: "חשובה לי הנצחתם של האבות שלנו, שלא זכו להכרה שלה היו ראויים".

נדב קציר

עורך דין, נכדו של השבוי אברהם יהושע קסירר מחיל החפרים: "יצאתי למסע חיפוש משפחתי וגיליתי סיפור אנושי גדול מהחיים, שלצערי לא זכרה להכרה לה הוא ראוי".

דוד שביט

גימלאי מערכת הביטחון, בנו של השבוי יעקב לקובסקי מפלוגת תפעול הנמלים 1039, פועל במסגרת פורום המשפחות להנצחת זכרם ותרומתם העצומה, בעיקר בשל חשיבותה העצומה של ההנצחה בעיניו.

שושנה גוטמן

גמלאית משרד החינוך, בתו של השבוי משה צבי גרינבלום מחיל החפרים. חדורה בתחושת שליחות ומשימה לקיים את צוואתו הבלתי כתובה של אביה: "תפקידנו לדאוג שסיפורם לא ישכח, ותרומתם וסיפורם יחלחלו לממסד, גופי ההנצחה השונים והציבור. אנו בני הדור השני והשלישי נספר את מה שהם לא ספרו".

ארז אלוני

נשוי ליובל ואב לרומי, עובד בפיליפס, חובב צילום וככזה גם משמש אחד מצלמי הבית של פורום המשפחות. שותף לפעילויות פורום המשפחות כמעט מתחילתן ונותן כתף בכל מה שצריך. נכדו של השבוי מנחם מרך מפלוגת תפעול הנמלים 1039: "חשוב לי שהאנשים האמיצים הללו והאירועים הללו יונצחו".

גיא יחיאלי

צלם תושב תל אביב נכדו של יהודה יחיאלי מפלוגת החפרים 605. אחד מצלמי הבית של פורום המשפחות והאחראי המרכזי להקמתו של אתר זה: "הפכתי יום אחד תמונה של סבא וראיתי שם הקדשה שקיבל מחבר מהשבי. חיפוש קצר הוביל אותי לטליה. וכל היתר היסטוריה"

Please reload

bottom of page